Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Zadanie realizowane  w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. Kultura Dostępna

Projekt polegał na prezentacji publiczności w miejscowościach z utrudnionym dostępem do wartościowych wydarzeń kulturalnych spektaklu pt. „PAMIĘTNIK Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO”, opartego na utworze literackim Mirona Białoszewskiego pod tym samym tytułem.

Nikt tak nie opisał pierwszych dni powstania jak Miron Białoszewski, dlatego twórcy tak chętnie sięgają po jego relację losu warszawskich cywilów. Minimalistyczna forma przedstawienia pozwala widzom wsłuchać się w tekst Białoszewskiego. Wyciszona opowieść bez patosu, bez heroizmu, w prostych słowach, potocznym językiem przedstawia powstańczą codzienność w piwnicach, w kanałach, w kościołach.

Zgodnie z zakładanymi rezultatami, projekt ten został zaprezentowany w trzech miejscowościach z utrudnionym dostęp do bezpłatnych wydarzeń artystycznych, zaliczanych do kultury wyższej tj. w Hajnówce, Zduńskiej Woli i Przeworsku. Dzięki realizacji zadania, odbiorcom została stworzona możliwość uczestnictwa w ambitnym, niekomercyjnym wydarzeniu artystycznym, opartym na utworze zaliczanym do kanonu literackiego.

W wydarzeniu udział wzięła ceniona aktorka teatralna i filmowa Dominika Ostałowska, której na scenie towarzyszyli muzycy: Dominik Rosłon – pianino, Anna Szczygieł – wiolonczela.

Terminarz pokazów:
  • 27 lipca / godz.15.00 / Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce
  • 11 września / godz. 18.00 / Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli, pl. Wolności 26
  • 03 października / godz. 11.00 / Wiejski Dom Kultury w Grzęsce, gmina Przeworsk