Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
 • reżyseria, wykonanie -DOMINIKA OSTAŁOWSKA
 • pianino – DOMINIK ROSŁON
 • wiolonczela – ANNA SZCZYGIEŁ
Inscenizacja “Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w interpretacji cenionej aktorki teatralnej i filmowej Dominiki Ostałowskiej. Nikt tak nie opisał pierwszych dni powstania jak Miron Białoszewski, dlatego twórcy tak chętnie sięgają po jego relację losu warszawskich cywilów. Minimalistyczna forma przedstawienia pozwoli widzom wsłuchać się w tekst Białoszewskiego. Wyciszona opowieść bez patosu, bez heroizmu, w prostych słowach, potocznym językiem przedstawi powstańczą codzienność w piwnicach, w kanałach, w kościołach. Aktorską interpretację PAMIĘTNIKA Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO dopełni muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Rosłona i Anny Szczygieł.

Artyści biorący udział w spektaklu:

DOMINIKA OSTAŁOWSKA

Aktorka teatralna i filmowa. Była związana z warszawskimi teatrami Ateneum 1994–2000) i Powszechnym (2000–2012), obecnie występuje w Teatrze Studio. Za rolę Marianny w Opowieściach lasku wiedeńskiego Ödönavon Horvátha w reżyserii Agnieszki Glińskiej otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza miesięcznika „Teatr” za sezon 1998/1999. Zagrała m.in. w Garderobianym Krzysztofa Zaleskiego (1997), Kobiecie z morza Roberta Wilsona (2005), wielokrotnie występowała w spektaklach Anny Augustynowicz oraz Agnieszki Glińskiej. Stworzyła przejmującą kreację Izabeli w Miarce za miarkę Augustynowicz (2007), za którą została nagrodzona na festiwalu KONTAKT i Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Zagrała w wielu filmach, m.in. w Łagodnej Mariusza Trelińskiego, Historiach miłosnych Jerzego Stuhra, Wojaczku Lecha Majewskiego oraz Daleko od okna Jana Jakuba Kolskiego. Wystąpiła również w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji oraz w ilicznych słuchowiskach radiowych, za które była kilkakrotnie nagradzana.

DOMINIK ROSŁON

Wszechstronnie uzdolniony muzyk: wibrafonista, pianista, perkusista, kompozytor. Podczas konkursu w ramach festiwalu „Jazz nad odrą” został uznany za indywidualność jazzową 2007 roku. Jest też laureatem klucza do kariery 2007 Festiwalu „Pomorska Jesień Jazzowa”, jak również nagrody indywidualnej na „Pinnenberg Jazz Festiwal” w Niemczech. Na swoim koncie posiada kilka nagranych płyt, gdzie spełniał różne jako pianista, perkusista, kompozytor i aranżer.. Współpracował z Teatrami Muzycznymi w Chorzowie, Gdyni, teatrami warszawskimi Rampa, Buffo, Och Teatr, Roma. Występował u boku m.in. takich artystów jak: Krystyna Janda, Piotr Machalica, Marian Opania, Lidia Stanisławska, Mieczysław Szcześniak, Monika Brodka, Ewa Uryga.

ANNA SZCZYGIEŁ

Wiolonczelistka, manager kultury, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, współpracowała z orkiestrami w Portugalii, Polsce, Włoszech i Szwajcarii. Jako kameralistka występowała w Japonii. Działa w obszarze muzyki klasycznej jak i rozrywkowej.

Miejsca i terminy pokazów:

  • Zamojski Dom Kultury, ul. Partyzantów 13
   2022-08-07 / niedziela / godz. 18:30
  • Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, ul. Rynek 18
   2022-08-08 / poniedziałek / godz.19.00
  • Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu – Zdroju, ul. Jana III Sobieskiego 4
   2022-08-09 / wtorek / godz. 19.00
  • Sala konferencyjna Urzędu Miejskiego w Lubyczy Królewskiej, ul. Kolejowa 1
   2022-08-10 / środa / godz. 19.00